– Mój syn, Gabriel Nowacki i córka, Daria Rożek dostają dwieście tysięcy złotych dla każdego -prawnik wyjął dwie paczki ułożonych banknotów. – Proszę wziąć! -Pójdziemy do sądu!

– Mój syn, Gabriel Nowacki i córka, Daria Rożek dostają dwieście tysięcy złotych dla każdego -prawnik wyjął dwie paczki ułożonych banknotów. – Proszę wziąć!
-Pójdziemy do sądu!

Po pracy Wanda udała się do pana Andrzeja. Chodziła do niego od ponad roku. Od czasu, gdy oni, studenci ostatniego roku szkoły medycznej, zostali poinstruowani, aby opiekować się samotnymi starcami. Wylosowała pana Andrzeja.

Wtedy jeszcze wstawał z łóżka. Wanda przypomniała sobie, kiedy po raz pierwszy przyszła do niego. Starał się wyglądać na samodzielnego. Poczęstował ją herbatą i stało się ich tradycją wspólne picie tego napoju. Przez ostatnie pół roku nie wstawał już z łóżka.

Dziwne jest życie tego starszego człowieka. Wygląda na biednego ale nie jest biedny. Ma ogromne, trzypokojowe mieszkanie i elegancki samochód, którym jeździ jego wnuk, Eryk. Wanda początkowo myślała, że Eryk to jego jedyny krewny. Przychodził wiecznie ponury, kiwnął lekko głową i się za wiele nie odzywał.

Zawsze porozmawiał z dziadkiem o czymś poważnym, znowu lekko kiwał głową w jej kierunku i wychodził. Wanda lubiła go właśnie ze względu na tę powagę.

Okazało się jednak, że w Warszawie mieszkają jeszcze syn i córka pana Andrzeja. Wydaje się, że żyje im się całkiem nieźle. Wanda nigdy ich nie widziała, chociaż odwiedzała swojego podopiecznego codziennie. Kiedyś był jeszcze jeden syn, ojciec Eryka, ale chyba nie żył. Do pana Andrzeja przychodził również postawny mężczyzna, z którym prowadzili poważne rozmowy biznesowe. Wyglądał na przyjaciela.

Wanda ukończyła szkołę, zaczęła pracować w szpitalu na oddziale chirurgicznym ale nie przestała chodzić do pana Andrzeja. Nie miała rodziców a ten starszy mężczyzna stał się jej bliski jak dziadek.

Teraz też szła do niego. Tuż przed jego domem zauważyła jakieś zamieszanie. W pobliżu wejścia stała karetka. A z wejścia znajomi sanitariusze wynieśli pana Andrzeja. Wystarczyło jej jedno spojrzenie, by zrozumieć, że dziadka już nie ma.

– Dziadku! – nie kontrolując swoich działań i emocji, rzuciła się na nosze.

Sanitariusze zatrzymali się. Długo stali, patrząc na zapłakaną dziewczynę. Potem jeden z nich skinął głową stojącemu obok wnukowi .

– Wando! – Eryk pomógł dziewczynie wstać. – Dziadka już nie odzyskasz! – Wsunęła mu się w ramiona i nadal płakała.

– Zabiorę cię do domu!

Wsadził ją do samochodu, zabrał do akademika, pomógł się dostać do pokoju i odjechał.

Całą noc Wanda przepłakała. Nie pamiętała żadnego ze swoich krewnych. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, pracując na chirurgii, wiele widziała. Nie wyobrażała sobie jednak, jak trudno jest stracić kogoś bliskiego.

Rano zwolniła się na dwa dni z pracy i zaczęła zajmować się organizacją pogrzebu. Eryk pokrywał wszystkie koszty smutnej ceremonii.
Rankiem następnego dnia, kiedy wszyscy zebrali się w sali pożegnalnej, przybył także jego syn i córka. Dzieci same miały po pięćdziesiątce. Syn Gabriel westchnął ciężko i głośno. Córka Daria otarła łzy, które pojawiły się w oczach. Oboje przywitali się z bratankiem.

Po pogrzebie autobus zabrał tych kilku krewnych na ostatnie pożegnanie. Tylko Wanda płakała. I Eryk. Pozostali stali w milczeniu.

Stypę zorganizowano w mieszkaniu dziadka. Oprócz krewnych i Wandy było pięciu sąsiadów i ten postawny pan w czarnym garniturze.

Tuż przy stole Gabriel i Daria cicho rozpoczęli rozmowę o spadku:

– Tu jest mieszkanie – uśmiechnął się brat. – Ojciec ma też zyskowną fabrykę. Najpierw tym trzeba się zająć. Mieszkanie oczywiście sprzedamy.

– Sprawy spadkowe nie są od razu rozwiązywane.

– Daria, jesteśmy jedynymi spadkobiercami .

– A ten bratanek?

– Myślę, że dziadek go nie skrzywdził. Zauważyłaś, jaki ma samochód?

– Tak, a pieniądze dziadek mu na pewno zostawił – potrząsnęła z namysłem głową siostra.

– Więc mówię: wystarczy!

Powoli krewni zaczęli się szykować do wyjścia. Za stołem stanął mężczyzna w czarnym garniturze i krzyknął:

– Gabriel, Daria, zostańcie, proszę!

– A czy gdzieś zamierzaliśmy iść?

– Eryk, ty też siadaj – kontynuował spokojnie mężczyzna. – I ty, Wanda, zostań!

– Co to za Wanda? – zdziwiła się Daria.

– Tak – kontynuował mężczyzna wyciągając jakieś papiery. – Nazywam się Kazimierz Nadolny. Jestem przyjacielem, prawnikiem i spowiednikiem Andrzeja Nowackiego. Przeczytam jego testament.

– Jaki testament? – spytał zaskoczony Gabriel.

– Ja, Andrzej Nowacki, składam polecenie w testamencie. Po pierwsze: mieszkanie znajdujące się przy alei Franka, dom siódmy, mieszkanie pięćdziesiąt i wszystko, co jest w mieszkaniu, zostawiam Wandzie Kuckiej.

– Co? – jednym głosem syknęły dzieci.

– Po drugie: Przedsiębiorstwo – prawnik ponownie podniósł głowę – oto szczegóły przedsiębiorstwa – zapisuję wnukowi Erykowi Nowackiemu.

– Oszalał? – zawołał Gabriel, zwracając się nie wiadomo do kogo.

– Mój syn, Gabriel Nowacki i córka, Daria Rożek dostają dwieście tysięcy złotych dla każdego -prawnik wyjął dwie paczki ułożonych banknotów. – Proszę wziąć!

– Pójdziemy do sądu! – zagroził Gabriel.

– To jest twoje prawo – zgodził się spokojnie adwokat. I dodał: – ale zapewniam cię, że tylko na próżno stracisz czas. Poza tym jesteście jego dziećmi , nie zbezczeszczajcie woli ojca.

– A co z tą dziewczyną? – zapytała Daria.

– Ciociu, wyluzuj! – niespodziewanie dla wszystkich powiedział poważnie bratanek. – Opiekowała się dziadkiem do ostatniego dnia, a ty i wujek jakoś nie mogliście trafić pod adres dziadka.

– Może nie? – Wanda wstała od stołu.

– Nie trzeba – Eryk wziął dziewczynę pod rękę. – Chodźmy, Wanda, usiądźmy w sąsiednim pokoju, dopóki problem z moimi krewnymi nie zostanie rozwiązany. Chłopak i dziewczyna wyszli. Przez kilka minut trwała cisza, a potem prawnik kiwnął głową na stertę pieniędzy:

– Andrzej powiedział, że zabawki znajdujące się w ogrodzie są dla wnuków.

– Od dawna są duże- spuściła głowę Daria.

– Widział je po raz ostatni dziesięć lat temu, kiedy odwiedzał cię w stolicy. Często o nich wspominał. Marzył, że kiedyś je przywieziesz. Nie doczekał się. Pozostały dla niego małe.

Daria spuściła głowę na ręce i zaczęła płakać. Gabriel długo patrzył gdzieś w róg pokoju, a potem powiedział:

– Chodź, siostro! Ojciec zrobił wszystko dobrze.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *