Mój mąż nigdy nie mówił o swojej matce, poznałam ją dopiero 10 lat po naszym ślubie i aż zaniemówiłam.

Małgorzata i Jakub spotykali się ze sobą od dwóch lat, gdy mężczyzna postanowił się oświadczyć. W ich historii była jedna różnica – Gosia zaprosiła Kubę do swoich rodziców, ale on nie spieszył się, by przedstawić swoją przyszłą żonę. Jakub nie miał ojca, zmarł kilka lat temu, a o matce nigdy nie mówił, natomiast Gosia nie pytała, bo wielokrotne próby rozmowy na ten temat nigdy nie przynosiły rezultatów. Kiedyś Małgosia zapytała go jak udało mu się w tak młodym wieku osiągnąć taką pozycję (był bogaty). – „Matka daje mi pieniądze” – odpowiedział krótko Kuba. – „Mama? Dlaczego jeszcze jej nie poznałam?” – „Mieszka za granicą”. – „Rozumiem… A przyjdzie na nasz ślub?” – „Nie. Powiem ci coś: już nigdy o nią nie pytaj. Nie mam nic do powiedzenia na jej temat. Jeśli to zrozumiesz, będziemy żyć długo i szczęśliwie, a jeśli nie… Długo i szczęśliwie, ale z nieporozumieniami” – powiedział Jakub i przytulił narzeczoną.

Z rodziny Kuby Gosia znała tylko ciotkę – sześćdziesięcioletnią, dobrze ubraną, zadbaną kobietę o ciemnobrązowych włosach do ramion. To ona prowadziła z Jakubem kancelarię prawną. Jednak ciotka już przygotowywała go do przejęcia całego biznesu. Dziesięć lat później Kuba i Gosia mieli dwoje wspaniałych dzieci – starszego syna w podstawówce i córkę, która chodziła jeszcze do przedszkola. Któregoś dnia Jakub wrócił z pracy lekko zdezorientowany. Małgosia uznała, że lepiej będzie nie wypytywać jeszcze męża o przyczynę, zrobiła to dopiero gdy dzieci poszły spać. Zrobiła herbatę i usiadła obok męża przed telewizorem. – „Widzę, że coś cię martwi” – powiedziała, podając mu filiżankę herbaty. – „Moja matka przyjeżdża” – powiedział Kuba, ale potem, widząc wyraz twarzy żony, zaczął jej opowiadać: – „Jako młody człowiek mój ojciec związał się z pewnym przestępczym środowiskiem. W ciągu kilku miesięcy dorobił się ogromnego majątku, a gdy miałem 2 lata, ojciec trafił do szpitala. Już stamtąd nie wyszedł, a mama mogła odpowiednio dysponować pieniędzmi. Otworzyła kancelarię prawną, w której wraz z siostrą pracowała przez długi czas. Przed moimi 20 urodzinami wszystko było w porządku, potem moja mama powiedziała, że zakończyła swoją misję i wyjeżdża za granicę. Zostawiła nam wszystko i zabrała ze sobą tylko symboliczną kwotę. Moja mama jest niezwykłą kobietą. W ciągu roku zaczęła dobrze zarabiać i od tego czasu co miesiąc wysyła nam pieniądze, ale zupełnie zapomniała o swoim głównym obowiązku – byciu moją matką. A teraz, po śmierci kolejnego męża, który zostawił jej niemałą sumę pieniędzy, postanowiła wrócić. Nie było to łatwe wyznanie, ale zakończyło się tym, że małżonkowie przytulili się na kanapie i obejrzeli film.

Następnego dnia stali na lotnisku, czekając na matkę Jakuba. Ku zaskoczeniu Gosi, podeszła do nich nie 70-letnia staruszka, ale piękna, zadbana pani w pełnym rozkwicie, która wyglądała na 45 lat. – „Jakubie, zmieniłeś się, jesteś żonaty” – powiedziała jego matka, wciąż poważnym tonem – „a to musi być Małgorzata”. – „Tak” – powiedziałam z uśmiechem i wyciągnęłam rękę, ale ona mnie przytuliła.

Gdy pakowaliśmy walizki do samochodu, Kuba odwrócił się do mnie i powiedział cicho: „Jakie mam szczęście, że jestem z tobą”. Teściowa przez następne dwa dni patrzyła na mnie inaczej, myślałam, że mnie nie lubi. Nic nie mówiła, ale widać było, że nic jej do mnie nie ciągnie. – „Gosia, przygotuj się” – powiedziała trzeciego dnia, – „za godzinę idziemy do salonu”. – „Jakiego salonu?” – Nie rozumiałam o co jej chodzi, bo wcześniej nic nie mówiła. – „Do gabinetu kosmetycznego oczywiście” – powiedziała teściowa – „Też muszę doprowadzić się do porządku. Przy okazji chcę z tobą porozmawiać, przebierz się, a ja zrobię ci kawę”. – „Ale muszę odebrać dzieci z przedszkola i szkoły”. – „Nie martw się, Kuba po nich pojedzie”. Przebrałam się, a teściowa już czekała na mnie w kuchni. – „Jesteś kobietą, wykorzystaj to” – zaczęła – „myślę, że to moja wina, że Kuba zamienił żonę w służącą”.

Obserwowałam moją teściową trochę urażona, ale i z uznaniem. – „Powiedz mi” – kontynuowała – „kiedy ostatni raz byłaś na manicure albo u fryzjera?” – „Manicure robię w domu, a włosy… układam je sama, nie ma sensu wydawać pieniędzy”. – „Widzisz… Jakub ma samochód, może zawozić dzieci i sam je odebrać. Usługi sprzątające kosztują sporo pieniędzy, ale nawet z tym nie warto się męczyć samemu. Przeznacz swoją energię na samorozwój, na piękno, na to, co daje Ci szczęście”. W salonie kosmetycznym siedziałyśmy do wieczora, a potem poszłyśmy do restauracji na obiad i potem wróciłyśmy do domu. Mąż był, zdawałoby się, zachwycony moją przemianą. Od tamtego dnia minęło sporo czasu, nadal co jakiś czas odwiedzam salony kosmetyczne i robię zakupy z teściową. Stała się moją dobrą przyjaciółką. Poprawiły się też jej relacje z synem. Kuba rozumiał, że jego matka ma prawo teraz cieszyć się życiem, bo całe młode życie poświęciła na jego wychowanie. Dzięki niej Jakub stał się człowiekiem, którym jest dzisiaj.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts