„Wiejska dziewucha wlazła mojemu synowi do łóżka i zaciążyła. A ja marzyłam, by został księdzem. Teraz wszystko stracone”

„– Synku, błagam, powiedz, że to nieprawda! – jęknęłam, załamując ręce. – Przed tobą przecież wielka kariera! Może i do samego Watykanu, do papieża, trafisz… Wsiadaj do samochodu, wracamy do domu, a jutro pojadę do kurii”.

Patrzę w okno, za którym się ściemnia, ale nie zapalam światła. Nie chcę oglądać świata. Przepełnia mnie rozpacz. Nie mogę zrozumieć, jak to się mogło stać?! Przecież tak się starałam… Poświęciłam Konradowi całe życie, a on mnie odtrącił.

Pojechałam tam wczoraj w nadziei, że przemówię mu do rozumu. Pojechałam i przeraziłam się. Wieś… Nie, nie wieś – wiocha. W obejściu kobieta w fartuchu narzuconym na starą sukienkę.

– Proszę, niech pani wejdzie – powiedziała, uchylając furtkę.

– Przyjechałam do syna – powiedziałam. – Jestem…

Patrzyła na mnie bez wyrazu, a potem wzruszyła ramionami.

– Dobrze wiem, kim pani jest. Spodziewałam się pani. Okoliczności są, jakie są, ale w końcu i tak będziemy musiały się poznać.

– Pani nie rozumie – westchnęłam rozdrażniona. – Nie mam zamiaru pani poznawać. Jestem tu po to, żeby załatwić sprawę i raz na zawsze zapomnieć o tym incydencie. Obie jesteśmy matkami i wiemy, co należy zrobić.

Nie rozumiała, o czym mówię

Kobieta milczała. Wyjęłam z torebki przygotowaną kopertę.

– Przywiozłam pieniądze – powiedziałam, podsuwając jej całe moje oszczędności. – Nie ma tego wiele, ale powinno wystarczyć. Sama pani rozumie, nie jestem zamożna, ale wiem, że państwa też nie stać na takie wydatki. W Polsce jest drożej, ale jak pojedzie do Czech, powinno wystarczyć.

– O czym pani mówi? – zapytała, jakby naprawdę nie rozumiała.

– To chyba oczywiste – odparłam. – Obie mamy kłopot, więc trzeba się go pozbyć. Pozbyć!

W końcu do niej dotarło.

– Chce pani, żeby zrobiła zabieg? – zapytała dziwnym głosem. – Żeby zabiła swoje dziecko?

– W tej chwili to nie jest dziecko, tylko kłopot – zirytowałam się. – I dla niej, i dla mojego syna. Jako panna z dzieckiem stanie się pośmiewiskiem dla całej wsi, bo przecież mój syn się z nią nie ożeni, nie odrzuci tylu lat nauki, nie zaryzykuje kariery dla wiejskiej dziewuchy, która wlazła mu do łóżka i się nie zabezpieczyła.

– Moja córka to porządna dziewczyna! – żachnęła się.

– Jakby była taka porządna, to nie chodziłaby z brzuchem – zdenerwowałam się na tę babę.

Jak w ogóle mogło do tego dojść, żeby mój syn i ona?! Konrad zawsze był rozsądny, w życiu bym nie przypuszczała… W dodatku miał przed sobą przyszłość!

Wszystko zaczęło się jakieś pół roku temu. Syn rzadko zaglądał do domu, ale naraz w ogóle przestał mieć dla mnie czas. A to sesja, a to zaliczenia, a to coś tam – dziś wiem, że po prostu robił uniki. Dał się wmanewrować w tę kretyńską sytuację i nie wiedział, jak wybrnąć. Szkoda, że nie powiedział mi od razu, jakoś bym to załatwiła, są przecież specjalne tabletki… A tak? Co za wstrętne dziewuszysko!

To ostatnie powiedziałam chyba na głos, bo stojąca przede mną kobieta nagle zrobiła się czerwona jak burak i wysapała ze złością:

– Sama sobie tego brzucha nie zafundowała. Do tego trzeba dwojga!

– Szkoda tylko, że nie pomyślała, jak sobie potem sama poradzi! Może oczywiście urodzić i oddać do adopcji, ale ile się namęczy?

– Aborcja? Adopcja? Chce mi pani odebrać wnuka? – spytała, odsuwając się krok w tył.

Jak mógł mi to zrobić?

Kobieta zionęła nienawiścią, ale ja musiałam ratować syna.

– Chciałam to załatwić porządnie, ale jak nie, to nie! – schowałam kopertę z pieniędzmi do torebki. – A syna i tak zabiorę!

Nagle pojawił się Konrad.

– A może weźmiesz pod uwagę moje zdanie? – zapytał.

– Kochanie, cały czas biorę pod uwagę twoje zdanie. Wiem, co dla ciebie jest najważniejsze…

– Nie, nie wiesz! – przerwał mi ostrym tonem. – Ważne było, żebym robił to, czego ty chcesz; moje pragnienia się nie liczyły. Wiedziałaś, że chcę zostać mechanikiem samochodowym?

– Oczywiście – przytaknęłam. – Na szczęście potem ci przeszło.

– Nie przeszło. Ty postanowiłaś wysłać mnie do seminarium.

– Ależ marzyłeś o kapłaństwie!

Syn roześmiał się szyderczo.

– O kapłaństwie? Do tego trzeba mieć powołanie, a ja nigdy go nie miałem. Nienawidziłem tej uczelni. To nie było dla mnie.

– Jak to: nie był o dla ciebie? – zapytałam wolno.

I wtedy mój ukochany jedynak powiedział mi, że odszedł z seminarium już pół roku temu po to by… pracować w warsztacie. Bez mojej wiedzy i zgody. Nie mogłam uwierzyć, że zrobił coś tak nieodpowiedzialnego.

– Synku, błagam, powiedz, że to nieprawda! – załamałam ręce. – Przed tobą wielka kariera! Może i do samego Watykanu, do papieża, trafisz… Wsiadaj do samochodu, wracamy do domu, a jutro pojadę do kurii…

– Nigdzie się stąd nie ruszę, tu jest mój dom i moja… żona. Wkrótce zostaniesz babcią. Powinnaś dziękować Bogu!

– Za co?! – krzyknęłam. – Za bękarta? Za stracone nadzieje?

Postawiłam mu ultimatum:

– Albo wracasz ze mną, albo nigdy już mnie więcej nie zobaczysz.

– Twój wybór – powiedział.

Objął ramieniem tę wiejską babę i odeszli w głąb podwórza.

Siedzę teraz sama i nie mogę zrozumieć, jak to się mogło stać. Dałam mu tyle serca. A on się ode mnie odwrócił. Nie mam już syna.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *