Guz był tak wielki, że 7-latka nie mogła otwierać ust. Lekarze z Olsztyna dokonali cudu

Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie uratowali zdrowie 7-latki z bardzo zaawansowanym guzem skroniowo-żuchwowym. Guz był tak duży że dziewczynka nie mogła otwierać buzi i odczuwała silny ból.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie poinformował 27 października na swojej stronie na Facebooku o niezwykle skomplikowanej operacji, którą udało się przeprowadzić u 7-letniej dziewczynki.

Specjaliści podjęli się usunięcia złośliwego guza stawu skroniowo-żuchwowego, który uniemożliwiał dziecku otwieranie ust.  Mówią, że taki przypadek zdarza się niezwykle rzadko. Jego lokalizacja niosła ze sobą wiele powikłań.

Zobacz także: Krakowscy chirurdzy odbudowali serce Januszka. Ta operacja jest jak lądowanie na księżycu

Skomplikowana operacja guza w Olsztynie

Lek. Maciej Borowiec, zastępca kierownika Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, podkreślił, że tego typu guz w takim miejscu to niezwykła rzadkość

— Guz rosnąc rozpierająco zniszczył jej staw skroniowo-żuchwowy po lewej stronie razem z fragmentem gałęzi żuchwy. Operacja była konieczna, bo lewy staw skroniowo-żuchwowy pacjentki był już niefunkcjonalny. Dziewczynka miała trudności z rozwieraniem ust i narastające dolegliwości bólowe. Dodatkowo lokalizacja w okolicy podstawy czaszki niosła za sobą ryzyko ciężkich powikłań czy uszkodzenia ważnych życiowo struktur — poinformował Borowiec.

Operacja była na tyle skomplikowana, że przed jej rozpoczęciem lekarze musieli przeprowadzić embolizację naczyń odżywczych guza, ponieważ był on bardzo unaczyniony.

— W tym celu nasi radiolodzy wykonali angiografię, polegającą na zwizualizowaniu naczyń odżywczych do guza i w trakcie tego samego zabiegu zamknięciu tych naczyń — wyjaśnił lekarz.

Guz

Autor: Facebook/@Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w OlsztynieZdjęcie guza pacjentki wykonane podczas angiografii

Dzięki temu przeprowadzenie głównego zabiegu odbyło się w bezpieczniejszych warunkach. Guz nie krwawił podczas usuwania.

Dzięki temu przeprowadzenie głównego zabiegu odbyło się w bezpieczniejszych warunkach. Guz nie krwawił podczas usuwania.

Po trzech dniach od wykonania embolizacji lekarze podjęli się usunięcia guza. Podczas zabiegu specjaliści przeprowadzili również rekonstrukcję gałęzi żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego.

Zabieg trwał pięć godzin. Operację przeprowadził dr. n. med. Krzysztofem Dowgierd kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej wspólnie z lekarzem Maciejem Borowiec oraz radiologami interwencyjnymi pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Wasilewskiego, koordynatora Pracowni Badań Naczyniowych.

Dziewczynka otrzymała protezę

Przed przeprowadzeniem operacji lekarze przygotowali indywidualną protezę skroniowo-żuchwową lewej strony wraz z fragmentem żuchwy.

— Taka proteza jest „szyta na miarę”, czyli zrobiona na wzór strony zdrowej. Jest w pełni funkcjonalna i dopasowana do potrzeb konkretnego pacjenta — powiedział w komunikacie lekarz.

Jedyna taka placówka w Polce

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jedyną placówką pediatryczną w Polsce, która zapewnia kompleksowe leczenie dzieciom z guzami twarzoczaszki. Na miejscu umożliwia przeprowadzenie zabiegu z zakresu radiologii interwencyjnej.

Nigdzie indziej w jednej placówce nie są również wykonywane indywidualne protezy stawu skroniowo-żuchwowego.

Źródło:

  • rynekzdrowia.pl
  • olsztyn.com.pl

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *