93 proc. kobiet czuje się “niewidzialna” odkąd zostały matkami. Wszystko przez te 3 rzeczy

Odkąd urodziły dziecko, nikt już nie pyta ich o pracę czy samopoczucie. “Matka” to teraz ich jedyna rola i “etykieta”. I choć powinien to być powód do dumy, dla wielu kobiet stanowi problem.

Bycie matką to piękna rzecz. Ale w idealnym świecie, gdy możesz poświęcić czas dziecku, a jednocześnie rozwijać się, pielęgnować swoje zainteresowania i przyjemności.

Rzeczywistość wielu matek jest jednak taka, że najpierw siedzą same w domu z niemowlakami, a potem wracają do pracy, bo jedna pensja w domu to za mało. Nie mogą być ani dobrymi matkami, ani dobrymi pracownicami i choć się starają, to ich wysiłki są niedoceniane. “Wydaje mi się, że moje życie to tylko praca, dom, przedszkole, praca dom, supermarket… Nie mam czasu na poczytanie, obejrzenie filmu. A i tak słyszę, że robię za mało” – skarży się 29-letnia Anita na grupie dla mam.

Od porodu straciłam swoją tożsamość

Ankieta przeprowadzona wśród brytyjskich kobiet pokazała, że 72% mam czuje się w tej roli niewidzialna, a aż 93% – czuje się niedoceniana. Ale to, co najbardziej wymowne, to fakt, że 93% kobiet twierdzi, że odkąd urodziły dziecko, ich tożsamość ogranicza się do tylko jednej: roli matki. Jak się to objawia? Na przykład reakcją otoczenia, które nie pochwala, gdy młoda mama chce wyjść z koleżankami wieczorem lub gdy zamierza wrócić do pracy. Bo przecież jest matką, a matka nie powinna tracić czasu na swoje przyjemności czy marzyć o kontynuowaniu kariery.

“Mam wrażenie, że od czasu porodu moje życie to tylko dziecko. I nie chodzi o to, że ja tak to czuję, ale o to, jak postrzegają mnie inni. Nie pytają o moje zdrowie, samopoczucie, tylko o córkę. Jeśli mówię, że mam gorączkę, to słyszę: Ojej, żebyś nie zaraziła małej! Nieważne jest dla nich, że to ja słaniam się na nogach” – żali się jedna z kobiet na grupie dla mam.

Na niewidzialność wpływają głównie te 3 rzeczy

Specjalistów, którzy pracowali przy powstaniu ankiety, zastanowiło sformułowanie o “niewidzialności” matek. Określenie to sugeruje, że kobieta się nie angażuje, jest nieobecna, tymczasem dla samych zainteresowanych owa “niewidzialność” odnosi się do nierozpoznawania ich jako ludzi i niedoceniania. Bycie matką to nie tylko opieka nad dzieckiem, karmienie, zabawa, wychowanie, ale i prowadzenie domu, a często utrzymywanie go, czyli zarabianie.

Jako trzy główne powody, dla których kobiety czują się niedoceniane mimo poczucia, że dają z siebie wszystko, ankietowane kobiety wymieniły:

  1. niesprawiedliwy podział pracy w domu,
  2. próby godzenia kariery z opieką nad dziećmi
  3. brak empatii i zrozumienia ze strony rodziny i otoczenia.

“Jest mi ciężko. Dziś w nocy moja córka wymiotowała, spóźniłam się więc do pracy pół godziny. Moja szefowa zasugerowała, że powinnam poświecić się byciu matką, skoro nie daję rady” – skarży się na grupie dla mam 37-letnia Natalia.

Rachel Goldman, psycholog i pomysłodawca ankiety powiedziała: „Niewidzialność macierzyństwa to surowa rzeczywistość, z którą boryka się wiele kobiet. Słowa, które słyszymy i których używamy, mają ogromny wpływ na nas indywidualnie i na społeczeństwo. Ale nie potrzeba wielkich gestów, aby zaoferować matce wsparcie. Zwykłe pytanie „jak się masz” lub „myślę o tobie” może znacząco zmienić sposób postrzegania sytuacji, sygnalizując jej, że jest dla Ciebie ważna”.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *