Jakich kwiatów nie kłaść na grobie? Nie popełnij cmentarnej gafy

Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych, w czasie której odwiedzimy cmentarze i groby naszych bliskich. Najczęściej kładziemy na grobach chryzantemy, ale popularnością cieszą się również inne kwiaty. Sprawdź, co kupić na groby bliskich 1 listopada, a z jakich kwiatów lepiej zrezygnować, by nie popełnić faux pas.

1 listopada dzień Wszystkich Świętych, święto wolne od pracy. W tym dniu Polacy tłumnie odwiedzają cmentarze, by uczcić pamięć swoich bliskich. Pod bramami cmentarnymi handlarze sprzedają znicze i lampy, a także wiązanki, bukiety kwiatów i kwiaty doniczkowe. Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na grobach i co zanieść na cmentarz?

Chryzantemy na cmentarz

Chryzantemy to kwiaty, które najczęściej kupujemy na cmentarz. Nie tylko są ładne, ale również odporne na deszcz i na dość niskie temperatury. Odpowiednio podlane i zabezpieczone przed złymi warunkami atmosferycznymi (np. wiatrem) postoją na grobie przez dłuższy czas. Jeśli chcemy, by nasza chryzantema cieszyła oczy dłużej niż kilka dni, podlejmy ją obficie na cmentarzu. Te kwiaty lubią wodę, a wilgoć pozwala im lepiej sobie radzić ze skutkami wiatru.

Jakie kwiaty oprócz chryzantem na cmentarz?

W listopadzie na płytach nagrobnych możemy postawić również inne kwiaty. Z niskimi temperaturami poradzą sobie lilie czy kalie. Dobrym wyborem będą również goździki, które możemy znaleźć w wielu kolorach. Niektórzy kupują również dalie, ale warto pamiętać, że te kwiaty nie postoją tak długo jak chryzantemy. Koniec października to czas ścinania dalii w ogródkach ze względu na to, że robi się dla nich zbyt zimno. Jeśli więc zdecydujemy się na taki bukiet, powinniśmy mieć świadomość, że nie będzie on odporny na przymrozki.

Jakich kwiatów nie kupować na cmentarz?

Przy wybieraniu kwiatów na cmentarz warto kierować się rozsądkiem, ale… lepiej z tym nie przesadzać. Jeśli bralibyśmy pod uwagę tylko odporność kwiatów na niskie temperatury, deszcz i wiatr, powinniśmy wybierać wyłącznie sztuczne wiązanki i bukiety. Takie kwiaty niestety nie wyglądają najlepiej i lepiej jednak ich nie kupować. Bukiet ze sztucznych kwiatów jest zdecydowanie faux pax.

Warto też pamiętać, że sztuczne kwiaty wcale nie są tańsze od żywych. Jeśli więc mamy dokonać sensownego wyboru, najlepiej jest kupić żywy kwiat i do tego dobrać sztuczną wiązankę, która będzie zdobiła płytę nagrobną przez cały rok. Zakup wiązanki jednak nie należy do najtańszych, a w dużych miastach ceny rozpoczynają się od 150 złotych wzwyż.

Czy zabierać małe dziecko na cmentarz w święto Wszystkich Świętych?

Wielu rodziców zastanawia się, czy zabierać malucha na cmentarz we Wszystkich Świętych. Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie, ale psycholodzy radzą, by nie ukrywać przed dziećmi trudniejszych aspektów życia. Choroba czy śmierć w rodzinie to dla dziecka zawsze trauma. Wspólne wyjście na cmentarz, zapalenie lampki na grobie dziadków czy kogoś z rodziny oraz wybranie kwiatów mogą być dla dziecka sygnałem, że ta bliska osoba nie odeszła całkiem.

Warto jednak wcześniej nauczyć dziecko, jak trzeba zachowywać się na cmentarzu. Maluch nie powinien biegać ani skakać po nagrobkach, musi również umieć zachować ciszę. Jeśli to będzie dla niego trudne, może lepiej zrezygnować ze wspólnego wyjścia.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *