Nowe badania nie pozostawiają złudzeń. Tak twój krzyk “boli” dziecko

Tracisz cierpliwość i podnosisz głos na dziecko. Krzyczysz, choć nie jesteś z tego dumna, ale emocje całkowicie przejęły nad tobą kontrolę. Najnowsze badania udowadniają, że krzyk jest równie szkodliwy, jak uderzenie. Dlatego tak ważne jest zachowanie spokoju i praca nad sobą.

Najnowsze badana wykazały, że krzyk bardzo negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne dzieci przez całe ich życie.

Naukowcy z Uniwersytetu Wingate w Karolinie Północnej i Uniwersytety College w Londynie odkryli, że krzyk i wrzaski to nic innego, jak „werbalne znęcanie się nad dziećmi”.

Wyniki badań zostały opublikowane na początku października w czasopiśmie Child Abuse & Neglect.

Zobacz także: MEiN wymazuje telefon zaufania dla dzieci. “Wystarczy się pomodlić i problem zniknie”

Marsz dzieci przeciw przemocy

Przemoc werbalna

Badanie obejmowało 166 wcześniejszych badań dotyczących znęcania się w dzieciństwie. Pobrano je z czterech medycznych baz danych z ostatnich 45 lat.

Według autorów badania istnieją bowiem cztery ogólne rodzaje znęcania się nad dziećmi. Należą do nich:

 • wykorzystywanie fizyczne,
 • wykorzystywanie seksualne,
 • wykorzystywanie emocjonalne,
 • zaniedbanie.

Werbalne znęcanie się nad dziećmi należy do przemocy emocjonalnej, która charakteryzuje się krzykiem, wrzaskiem, oczernianiem i groźbami słownymi.

Wybrane badania uwzględniały przemoc werbalną, agresję werbalną, wrogość werbalną, przemoc emocjonalną, surową dyscyplinę werbalną i napaść słowną.

— Tego typu działania dorosłych mogą być tak samo szkodliwe dla rozwoju dziecka, jak inne obecnie rozpoznawane i kryminalistycznie ustalone podtypy złego traktowania, takie jak fizyczne i seksualne wykorzystywanie w dzieciństwie — wyjaśnili naukowcy.

Według konsultanta psychologicznego Dr Zachary Ginder, powiedział w rozmowie z Fox News Digital:

— Uważa się, że znęcanie się emocjonalne, które obejmuje werbalne znęcanie się nad dziećmi, jest jeszcze bardziej widoczne niż inne rodzaje znęcania się, ale często pozostaje niewykryta z powodu braku widoczności poza zamkniętymi środowiskami.

Według Gindera przemoc werbalna to nie tylko krzyk i wrzask. To także zastraszanie i wrogość skierowana w stronę dziecka.

— Przemoc werbalna może być pokoleniowa i znormalizowana w kontekście rodzinnym lub w środowisku edukacyjnym, ale nigdy nie należy jej lekceważyć — podkreślił.

Do tego doprowadza krzyk

Sprawcami przemocy werbalnej byli najczęściej rodzice – 76,5%, ale również nauczyciele, trenerzy i inne osoby. Nadużycia wobec dzieci i młodzieży obejmowały przezywanie, wyśmiewanie, odrzucenie, besztanie i krytykę.

Dowiedziono, że krzyczenie na dzieci, może prowadzić do:

 • zaburzeń emocjonalnych i psychicznych,
 • depresji,
 • braku kontroli nad własnymi emocjami,
 • częstszego popełniania przestępstw,
 • nadużywania substancji psychoaktywnych,
 • niskiej samooceny,
 • zaburzeń odżywiania w tym otyłości.

Najczęstszymi skutkami krzyku wobec dzieci, zaobserwowanymi przez naukowców, była depresja, agresja, zaburzenia zachowania i zachowania przestępcze.

— Przemoc werbalna w dzieciństwie jest ukrytym problemem, który musi być wykrywany — powiedziała autorka badania, dr Shanta R. Dube, dyrektor programu Master of Public Health na Uniwersytecie Wingate.

Podkreślił, że nie chodzi tylko o rodziców, ale wszystkich dorosłych w otoczeniu dziecka. Zaznaczyła również, że potrzebna jest jeszcze większa świadomość na temat przemocy werbalnej w dzieciństwie, aby jej skutecznie zapobiegać.

Słowa mają moc

Badanie zostało zlecone przez brytyjską organizację charytatywną Words Matter.

— Wszyscy dorośli są czasami przeciążeni i mówią rzeczy nieumyślnie. Musimy wspólnie opracować sposoby rozpoznawania tych działań i zakończenia werbalnego znęcania się w dzieciństwie przez dorosłych, aby dzieci mogły się rozwijać. Słowa mają wagę, mogą podnosić na duchu lub niszczyć — powiedziała Jessica Bondy, założycielka Words Matter.

Words Matter zwróciło się z gorącym apelem do rodziców oraz innych dorosłych, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą o unikanie podnoszenia głosu na dzieci i młodzież. Co więcej, podkreślają, aby wystrzegać się wszelkich obelg, wyzwisk i poniżania dzieci.

Eksperci zaznaczają również, jak ważna jest praca nad sobą, aby stosować komunikację wolną od krzyku.

Jak okiełznać własne emocje?

W sytuacjach kryzysowych, gdy czujemy, że emocje przejmują nad nami kontrolę, warto się rozluźnić i odpuścić. Jeżeli coś nas bardzo zdenerwowało, nabierzmy głęboko powietrza, napijmy się chłodnej wody, a nawet wyjdźmy z pokoju, aby na chwilę ochłonąć.

Dbanie o wewnętrzny spokój to ogromny klucz do sukcesu, aby powstrzymać się od krzyku na dzieci. Niekiedy pomaga również mówienie szeptem.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *