Holland dostała nagrodę na festiwalu Jana Pawła II. Reżyserka nie kryła wzruszenia

Agnieszka Holland została nagrodzona za film “Zielona granica”. Reżyserka filmowa otrzymała nagrodę specjalną — Fuoricampo podczas festiwalu Jana Pawła II. Artystka po otrzymaniu wyróżnienia wygłosiła przemowę, w której wspomniała o emigracji oraz sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Padły mocne słowa.

Film “Zielona granica” miał uroczystą premierę 13 listopada br. w Watykanie podczas Filmoteki Watykańskiej. 14 listopada br. odbyła się z kolei projekcja dzieła Agnieszki Holland w kinie Nuovo Olimpia. Artystka odebrała wtedy wyjątkową nagrodę specjalną — Fuoricampo. Otrzymała ją za film “poruszający ludzkie sumienia i otwierający serca widzów”.

Agnieszka Holland otrzymała nagrodę na festiwalu Jana Pawła II

Po otrzymaniu wyróżnienia reżyserka “Zielonej granicy” wygłosiła krótkie przemówienie. Wspomniała w nim o emigracji politycznej i odniosła się do kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej.

— Sama byłam emigrantką polityczną, ale to nie ma porównania z sytuacją ludzi, którzy kryją się po lasach — powiedziała Agnieszka Holland o “Zielonej granicy”.

W minioną niedzielę odczytano w polskich kościołach list od papieża Franciszka. Głowa Kościoła nawiązała w nim do obchodzonego po raz 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

— Konieczne jest to, by każdemu człowiekowi, każdej kobiecie, zagwarantowano możliwość tego, by przyjechać i żyć godnie w społeczeństwie, w którym się znajduje — wspomniał papież Franciszek.

Grażyna Torbicka typowała “Zieloną granicę” do Oscarów

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts