Coraz mniej uczniów chodzi na religię. Są opinie, aby wycofać ją ze szkół

Coraz więcej uczniów rezygnuje z lekcji religii. Zaskakujące dane z warszawskich szkół przedstawia “Gazeta Wyborcza”, dodając opinie rodziców, którzy uważają, że katecheza powinna wrócić do salek parafialnych. Dziennik prezentuje również poglądy kwestionujące obecność symboli religijnych w salach lekcyjnych.

Dane, na które powołuje się “Gazeta Wyborcza”, w mediach społecznościowych opublikowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. To wyniki ankiety, którą przeprowadzono we wszystkich stołecznych placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto. To aż 791 szkół i przedszkoli.

Religia w szkołach: 7 tysięcy uczniów mniej

Statystyki dotyczące zajęć z religii (w roku szkolnym 2023/2024) wskazują, że spada zainteresowanie udziałem uczniów w tych zajęciach. W niektórych szkołach zrezygnowano nawet z ich prowadzenia.

Z badań wynika, że spośród 271 tys. uczniów na religię w tym roku szkolnym uczęszcza 42 proc. dzieci i nastolatków. W ubiegłym roku było to 45 procent. Najwięcej rezygnacji z katechezy odnotowują podstawówki. W porównaniu z zeszłym rokiem szkolnym to obecnie 7 tysięcy uczniów mniej.

Religia w szkołach: co na to politycy?

W trakcie kampanii wyborczej niektóre partie podniosły kwestię nauczania religii w szkołach. Koalicja Obywatelska wspierała pomysł wykreślenia tego przedmiotu ze świadectw szkolnych oraz proponowała, aby lekcje religii odbywały się jako ostatnie lub pierwsze zajęcia w ramach planu lekcji.

Polska 2050 wyraziła chęć zwiększenia roli wspólnot szkolnych w podejmowaniu decyzji dotyczących wymiaru nauczania. W ramach postulatów Lewicy pojawiła się propozycja całkowitego wykreślenia przedmiotu ze szkół.

Religia w szkołach: burza dyskusji w sieci

Temat religii wywołuje burzę dyskusji w sieci. “Gazeta Wyborcza” przytacza opinie czytelników, którzy są zdania, że symbole religijne nie powinny ozdabiać szkolnych sal i korytarzy. — “Kiedy znikną ze szkół te krzyże i obrazki? Szkoła ma być świecka. Nie wszyscy uczniowie są katolikami i nie wszyscy są wierzący” — można przeczytać w jednym z komentarzy.

Wielu internautów opowiada się też za powrotem lekcji religii do salek katechetycznych.

Komentarze cytowane przez “Gazetę” są jednostronne, ale pod artykułem nie brakuje też głosów dotyczących obrony religii. Niektórzy rodzice nie wierzą w przedstawiane dane.

— “W szkole, do której chodzą moje córki, ponad 90 proc. uczniów chodzi na lekcję religii. Zatem nie jest to niszowy przedmiot. Oprócz tego 30 proc. uczniów ma zwolnienie z wychowania fizycznego. To może zajęcia sportowe też wyprowadźmy do klubów poza szkołą” — pisze jeden z ojców.

(źródło: Gazeta Wyborcza. Facebook)

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts