Australia: 16-latek uczył się jeździć. Wyjechał na drogę taką “elką”

Na autostradzie w australijskim stanie Wiktoria zaobserwowano bardzo niecodzienny pojazd nauki jazdy. Okazuje się, że pewien 16-latek uczył się jeździć, siedząc za kierownicą sportowego lamborghini. Zdjęcie nietypowej “elki” lotem błyskawicy obiegło media społecznościowe i wywołało lawinę komentarzy.

Supersamochód klasy wyższej oznaczony jako nauka jazdy sfotografowano na wschodniej obwodnicy Melbourne. Autor fotografii uchwycił czarne Lamborghini Aventador LP750-4 SV z żółtym symbolem “L” na tylnym zderzaku. Zgodnie z relacją mężczyzny, za kierownicą auta o mocy 750 KM siedział 16-latek.

Zdjęcie zrobione przez Bejamina Kempa zamieszczono m.in. na profilu Melbourne Car Spotters na Facebooku. Od razu wywołało ono lawinę komentarzy. “Klasa! Bardzo mi się to podoba” – napisała jedna z osób.

Ja uczyłem się jeździć należącymi do moich rodziców mercedesem, porsche i bmw” – dodał kolejny komentujący.

Australia: 16-latek za kierownicą lamborghini. “Naprawdę niedorzeczne”

Nie zabrakło jednak także negatywnych komentarzy. Pod wpisem zwrócono uwagę, że auto prowadzone przez 16-latka może osiągać prędkość maksymalną 350 km/h. Oznacza to, że gdyby nastolatek zdobył niedawno prawo jazdy, nie mógłby nim legalnie poruszać się po australijskich drogach.

Wszystko przez lokalne prawo, które zakazuje świeżo upieczonym kierowcom prowadzenia pojazdów z silnikami ośmiocylindrowymi oraz większymi.

To naprawdę niedorzeczne” – stwierdził komentujący.

Nietypowa “elka” na autostradzie. Zezwala na to lokalne prawo

Przepisy w stanie Wiktoria dopuszczają poruszanie się po drogach publicznych przez osoby, które ukończyły podstawowy kurs nauki jazdy. Kandydaci na kierowcę mogą prowadzić dowolny samochód, o ile jest on oznaczony literą “L”. Taka jazda obowiązkowo musi odbywać się w towarzystwie rodzica.

Znacznie poważniejsze ograniczenia dotyczą osób, które uzyskały już oficjalnie prawo jazdy. Otrzymują one tablice rejestracyjne z oznaczeniem “P1” i przez rok nie mogą przewozić więcej niż jednego pasażera.

Po 12 miesiącach restrykcje dotyczące liczby pasażerów zostają zniesione, ale kierowcy nadal przez dwa lata muszą poruszać się po drogach z symbolem “P2”. W przypadku popełnienia więcej niż czterech wykroczeń, uprawnienia do prowadzenia samochodu zostają automatycznie cofnięte.

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *