Watykan. Papież Franciszek po operacji. Żartował po zabiegu

Operacja papieża zakończyła się, przebiegła bez komplikacji i trwała trzy godziny – poinformował Watykan. Do 18 czerwca wszystkie papieskie audiencje są zawieszone. Franciszek ma 86 lat.

Papież przeszedł zabieg laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu pooperacyjnej “przepukliny rozetnej, która powodowała nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne”. Od Franciszka operował profesor chirurgii Sergio Alfieri. Ten sam lekarz przeprowadził operację papieża w lipcu 2021 roku.

Papież żartował po operacji

Po operacji, która trwała trzy godziny, papież został przewieziony do swojego pokoju na dziesiątym piętrze kliniki Gemelli. – Rozmawialiśmy 10 minut temu i papież zażartował pytając mnie, kiedy zrobimy trzecią operację – powiedział chirurg.

– Nie znaleziono żadnych innych schorzeń, papież nie ma żadnej innej choroby – zapewnił prof. Alfieri. Dodał, że operacja “nie pozostawi śladów” i papież “będzie mógł prowadzić normalne życie”. Kuracja pooperacyjna Franciszka ma potrwać od pięciu do siedmiu dni.

Prof. Alfieri przekazał papieżowi, że nie może po operacji dźwigać. Jak opowiadał, Franciszek spojrzał na niego wzrokiem, który mówił: “Jestem papieżem, nie dźwigam ciężarów”.

Papież w szpitalu. Przeszedł operację

Informację o hospitalizacji i operacji papieża potwierdził rzecznik Watykanu. Matteo Bruni wyjaśnił, że operacja jest konieczna z powodu przepukliny, dającej objawy bólowe.

W środę popołudniu Matteo Bruni poinformował, że jako środek ostrożności wszystkie audiencje papieskie są zawieszone do 18 czerwca.

Audiencja generalna

Rano papież Franciszek spotkał się z wiernymi podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie. Podczas uroczystości zwrócił się do polskich pielgrzymów i zaapelował, aby “nie ustawać we wspieraniu narodu ukraińskiego”.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *