Wilki pod Poznaniem. Komunikat gminy Mosina

Wilki pod Poznaniem. Komunikat gminy Mosina
Lilly M/commons.wikimedia
Ostrzeżenie przed wilkami w gminie Mosina, zdj. ilustracyjne

Podpoznańska gmina ostrzega przed wilkami. Drapieżnik miał się pojawiać w mieście Mosina położonym około 20 km od Poznania. To nie pierwsze takie ostrzeżenie w Wielkopolsce.

W środę gmina opublikowała informację, że w mieście Mosina “w okolicy ulic Modrzewiowej i Świerkowej w Mosinie odnotowano pojawienie się wilka”.

“W przypadku bezpośredniego spotkania prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Dla zachowania bezpieczeństwa prosimy o używanie smyczy na spacerach z psami i zadbanie o zamykanie ich w kojcach na terenie nieruchomości” – zalecają urzędnicy.

W grudniu zeszłego roku przed wilkami ostrzegała inna wielkopolska gmina – Kaźmierz. Wtedy zwierzęta miały być najczęściej widywane w miejscowościach Brodziszewo, Chlewiska, Chrusty i Kąsinowo. W tamtym rejonie myśliwi mieli zaobserwować watahy składające się z kilku osobników. 

Jak reagować, gdy spotkamy wilka?

W Polsce wilki są pod ochroną. Żyje ich zaledwie od dwóch do trzech tysięcy, co oznacza, że szansa na ich spotkanie jest wyjątkowo niska. Jednak biorąc pod uwagę, że żyją one w każdym województwie, każdy z nas czysto teoretycznie może się na nie natknąć. Jak wówczas należy się zachować?

Kiedy wilk znajdzie się w odległości mniejszej niż 30 metrów od nas, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Jeśli zacznie się on do nas zbliżać, należy wówczas unieść ręce i zacząć machać nimi w powietrzu, jednocześnie głośno pokrzykując. W ten sposób powinniśmy go wystraszyć.

Natomiast jeśli zwierzę wciąż będzie się do nas zbliżać, możemy zacząć rzucać w niego niewielkimi rzeczami znajdującymi się w pobliżu jak np. grudką ziemi czy kamieniami.

Oczywiście ­­najlepszym rozwiązaniem jest unikanie wszelkich zachowań mogących sprowokować kontakt z wilkami. Oznacza to, że za wszelką cenę nie należy dokarmiać tych zwierząt ani pozostawiać resztek żywności na parkingach czy miejscach biwakowych.

Spacerując po lesie z psem, trzeba prowadzić go na smyczy, natomiast mieszkając w pobliżu lasu, w którym żyją wilki, należy trzymać zwierzęta domowe na dobrze ogrodzonym terenie.

 

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts